KONCERT DIALOGOWY „MISSA PRO PACE”

Serdecznie zapraszamy na „Missa pro pace” – koncert dialogowy na sopran, baryton, chór mieszany, saksofon, akordeon, organy i orkiestrę dętą.

Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą.

Na wykonanie koncertu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei, Communio. Eksperyment poszerza działanie o improwizację muzyczną, interakcję z publicznością i zestawia łacinę z językiem kaszubskim.

Podczas transkrypcji i studiów nad „Graduałem Żarnowieckim” odkryto ubytek tekstu w utworze „Gloria”, co było inspiracją do włączenia w opracowanie współcześnie powstałych tropów w języku kaszubskim – modlitwy o wstawiennictwo Matki Bożej w okresie pandemii autorstwa Tomasza Fopke.

W koncepcji twórców jest symboliczne ukazanie dialogu Stwórcy i stworzenia w sercu kompozycji, w „Credo”, a na planie naukowym badanie zjawiska w skali mikro i makro.

Doświadczenie wpisuje się w etap II badawczy projektu „System Wzajemnej Relacji”.

Wydarzenie dedykowane jest pamięci ks. Krzysztofa Stachowskiego – proboszcza parafii w Żarnowcu, który zmarł 5 lutego 2021 roku.