KONCERT DIALOGOWY
„MISSA PRO PACE” 2023

Serdecznie zapraszamy na koncert „Missa pro pace”, który odbędzie się 15 sierpnia 2023 roku o godz. 20:00 w Kościele Zwiastowania Pańskiego w Żarnowcu.

O koncercie
Koncert Missa pro pace to koncert dialogowy na organy i saksofon, kontrabas, klarnet, erhu i śpiew – zaaranżowany w oparciu o XV-wieczny rękopis cysterski, tzw. Graduał Żarnowiecki. Twórcza interpretacja sakralnych motywów muzycznych z XV wieku tworzy nowatorską ofertę muzyczną, kultywuje tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa kultury polskiej. Przetworzenie istniejących w kulturze lokalnej wątków, przy połączeniu tradycji i nowoczesności jest poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań artystycznych.Tytuł wydarzenia Missa pro pace (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca klasztoru benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego.

Twórcy, artyści i wykonawcy podejmą próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXI w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. Do współpracy Fundacja zaprosiła artystów młodego pokolenia: Michała Hajduczenię (erhu, kontrabas, śpiew), Jakuba Klemensiewicza (saksofon), Pawła Wiśniewskiego (akordeon i organy), Mateusza Szwankowskiego (klarnet), Alicję Olejarz (śpiew)

Miejsce | Kościół Zwiastowania Pańskiego w Żarnowcu

Data | 15 sierpnia 2023 roku, godz. 20:00

Artyści | Michał Hajduczenia – erhu, kontrabas, śpiew, Jakub Klemensiewicz – saksofon, Paweł Wiśniewski – akordeon i organy, Mateusz Szwankowski – klarnet, Alicja Olejarz – śpiew