PIELGRZYMKA ŚW. ANNY

Historia pielgrzymki w pigułce
Pielgrzymka łodziowa nawiązuje do czasów sprzed II wojny światowej, kiedy Nadole było jedyną polską wsią po tej stronie jeziora. Wówczas najkrótszą drogą, która omijała granicę polsko-niemiecką, wiodła przez wodę do najbliższego kościoła katolickiego znajdującego się w Żarnowcu. Warto dodać, że jest to jedna z unikalnych takich pielgrzymek w naszym kraju.
Czasy współczesne
W ostatnią niedzielę miesiąca lipca obchodzimy doroczny Odpust św. Anny połączony z pielgrzymką pieszo-łodziową z Nadola do Żarnowca.
Coroczna pielgrzymka z Nadola do Żarnowca to wydarzenie niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju, w którym warto choć raz wziąć udział. Pielgrzymka rozpoczyna się przejściem z kaplicy pw. Św. Augustyna w Nadolu na przystań. Biorąca w niej udział społeczność lokalna zawsze ubrana jest w tradycyjne, kaszubskie stroje. Następnie korowód pielgrzymkowy przeprawia się przez Jezioro Żarnowieckie, a otwiera go statek Nadolanin, za nim płyną liczne łodzie, łódki i łódeczki, a nawet kajaki i rowery wodne – wszystkie barwnie przystrojone kwiatami i wstążkami. Na jednej z łodzi zawsze płynie orkiestra, która gra podczas całego rejsu na drugi brzeg jeziora i w czasie pielgrzymki pieszej do kościoła parafialnego. Obchodom pielgrzymkowym towarzyszą inne wydarzenia na przystani w Nadolu: regaty dla dzieci, konkurs na najpiękniej przystrojoną łódź, atrakcje dla dzieci, stanowiska rekreacyjne i kulinarne.
Przebieg Uroczystości:
Godz. 10.00 – Rozpoczęcie pieszo-łodziowej pielgrzymki na przystani w Nadolu
Godz. 11.00 – Przypłynięcie do Lubkowa i przejście do kościoła w Żarnowcu. Przy kaplicy św. Anny zatrzymanie na modlitwę do patronki parafii.
Godz. 12.00 – Suma parafialna. Po Mszy świętej odpustowy poczęstunek w ogrodzie parafialnym.

Facebook